Hajrá Kerület, első a becsület!

Lukács Dénes: „Óriási előrelépés az egész klubnak a BL-szereplés”

Ahogy arról korábban már beszámoltunk, egyesületünk hatalmas lehetőséget kapott az európai szövetségtől, miután a szervezet döntésének értelmében a korábbi öt helyett hat csapatra bővült a nemzetközi kupában induló együttesek száma a topbajnokságok országai számára. A döntés értelmében az ob I. legutóbbi kiírásában hatodikként záró női csapatunk lehetőséget kapott arra, hogy részt vegyen az ősszel Egerben megrendezésre kerülő Bajnokok Ligája selejtezőben. Az örömteli hírről, a BL-selejtezős szereplésről és annak az Egyesületre gyakorolt hatásáról beszélgettünk csapatunk vezetőedzőjével, Lukács Dénessel.

Váratlanul ért bennünket is. Az európai szövetség úgy írta ki a versenyszabályzatot, hogy a topországokból hat csapatnak adott lehetőséget a nevezésre. A szövetség értesített minket, mint az előző bajnokság 6. helyezettjét, hogy jogosultak vagyunk indulni. Szakosztályvezetőnk, Bárány Attila összerakta a költségvetési tervezetet, amit az elnökség hála az égnek elfogadott” – vágott a közepébe vezetőedzőnk, amikor arról kérdeztük, hogy mennyire döbbentek meg a hír hallatán.

Mit szóltatok hozzá, mit szóltak hozzá a lányok, hogy fogadtátok a hírt?

Borzasztóan örülünk. Egész évben ezért küzdöttünk, csak akkor még abban a tudatban voltunk, hogy az 5. helyen kell végeznünk ahhoz, hogy a nemzetközi porondon is elindulhassunk. Paraszthajszállal lemaradtunk, két egygólos vereséget szenvedtünk a playoffban a BVSC ellen, akik megérdemelten szerezték meg az 5. helyet. Maradt bennünk pici csalódottság, nagyon szerettünk volna indulni. Aztán jött a hír, ami hatalmas öröm volt természetesen. Ez egy óriási előrelépés mindenkinek, hiszen három játékos kivételével még senki nem játszott ilyen szintű megmérettetésen a csapatból, de ami még fontosabb: óriási előrelépés mindez a klubnak is.

Nagyon hálásak vagyunk érte, hogy a vezetőség ilyen karakteres és bátor döntést hozott, egyben üzenetértékkel is bír, hogy egy 137 éves klub történetében ilyen lehetőség nyílik. A hőskorban a nagy sikereket követően – bajnoki címek, kupagyőzelmek – még nem volt nemzetközi kupaszereplés. Azóta a III. Kerületi TVE többnyire inkább amatőr sportegyesület volt, ez a lépés pedig egyértelműen maximálisan elindít bennünket a professzionális sport irányába. A versenykörnyezet, ahova belépünk, mindenki profi, és mi is nagyon komoly lépéseket tettünk az elmúlt pár évben.

Ha a csapatunk jelenlegi keretét vizsgáljuk, akkor azt látjuk, hogy idénre azért változott némiképpen. Érkeztek új játékosok, az utánpótlásból is felkerültek nagy tehetségek, voltak távozók, illetve visszavonult két meghatározó játékosunk, Breziovszki Gerda és Illés Henrietta is. Mit jelent a BL-szereplés a csapatra nézve, nem félsz attól, hogy a kettős terhelés hatással lehet a bajnoki szereplésre?

Félni nem félünk, mert kell, hogy adjon a nemzetközi kupaszereplés annyi pluszt, ami átsegít bennünk a nehézségeken. Elsődlegesen a viszonylag rövid pad okozott gondot nekünk tavaly, ez nagymértékben nem változott meg. Kicserélődött a két kapusunk, ez ugyanaz a létszám, Gerda és Heni személyében pedig abbahagyta két valóban kiváló játékos. Érkezett egyrészt Tóth Zsófi, másrészt több fiatal is a saját utánpótlásunkból. Bennük megvan az a tehetség és genetikai adottság, ami előrevetítheti a lehetőséget, hogy néhány éven belül komolyabb szintű játékosok lehessenek.

Terveztek még új játékosokkal, vagy ez az a keret, amellyel nekivágunk a soron következő bajnoki és nemzetközi évadnak?

Új játékos érkezése nem várható. Magyar játékost ilyenkor már nem tudunk szerződtetni, de ezen felül a csapatunk még annak a tudatában állt össze, hogy nem szerepelünk nemzetközi kupában. A mostani kupaszereplésünk lehetőség számunkra, perspektívákat nyithat a jövő szempontjából. A keretünk méltón megmérettethet, és ha az európai szövetség megtartja, hogy a következő idényben is hat magyar csapat indulhat a nemzetközi kupában, akkor akár ennél erősebb csapatot is össze tudunk rakni. Külföldi játékosokkal nem tervezünk, túlságosan költséges lenne számunkra, és a jövőben is magyar játékosokban gondolkozunk.

Nézzük a részleteket! Mesélj kérlek arról, hogy a BL-selejtező, hogy fog kinézni, mit kell tudni róla? Az biztos, hogy bombaerősnek tűnnek az ellenfelek, az Eger mellett az olasz SIS Roma és a Pallanuoto Trieste, valamint a spanyol CN Terrassa is vár ránk.

Ránézésre valóban bombaerős, de ezen a szinten nincs könnyű csoport. Nem tudom, mi volt a szisztéma, mert egy országból két csapat is összekerülhetett. A spanyolokról annyit tudunk, hogy három olimpiai bajnokuk és két holland olimpiai ezüstérmesük is van, de érkeznek kanadai és új-zélandi válogatott játékosok is. Negyedikek lettek az előző évi spanyol bajnokságban, de hangsúlyoznám: az előző szezonban a Final Fourban három spanyol volt. Egyértelműen Európa vezető bajnoksága jelenleg a spanyol, az ottani negyedik helyezett más országokban lehet, hogy bajnoki címet tudna szerezni.

A rómaiakat láttam tavaly a Dunaújvárossal játszani, szoros mérkőzés volt, a szintjüket be lehet lőni, a Triesztről pedig annyit tudunk, hogy ők rendezték az Európa-kupa négyes döntőjét, ahol a BVSC is szerepelt. Döntőt játszottak, egyértelműen erősek. Az Eger évek óta ott van a legjobb háromban a magyar bajnokságban.

Itt kell megmérettetnünk magunkat. El kell fogadni, hogy nincs könnyű út, de hosszú távra tervezünk. Reménykedem, hogy a következő években is ki tudjuk vívni a szereplés jogát, és fokozatosan hozzá tudunk erősödni a mezőnyhöz. Tapasztalatot kell szereznünk, be kell vinnünk a lányokat arra a szintre, hogy meglássák, milyen egy ilyen torna, utazni kell, sorozatmeccseket kell játszani. Meg kell érezni a saját bőrünkön, hogy a későbbiekben tudjunk alkalmazkodni.

Mit kell tudni magáról a lebonyolításról? Azt tudjuk, hogy Egerben játsszuk a selejtezőt, de hány csapat jut be a BL-be, és aki nem jut csoportkörbe, hol folytathatja a szereplését?

Három nemzetközi kupa van: a Bajnokok Ligája, az Európa-kupa és a Challenger-kupa. A topországok, így Magyarország kizárólag a Bajnokok Ligájába nevezhet először. 30 csapatos BL jött össze idén, öt csapat kiemelt, ők nem vesznek részt az első selejtezőkörben. Öt csoport van – a selejtezőkör után kialakul a top16 mezőnye, hiszen az öt csapathoz az öt csoportból csatlakozik az első két-két helyezett csapat, valamint az öt csoport legjobb csoportharmadikja. Őket két csoportba sorsolják majd a BL-ben. Nekünk a realitás szerint az Európa-kupában lehet a folytatásunk majd, azokkal a csapatokkal, akik búcsúztak a BL-selejtezőben. A mostani számítások alapján 14 csapatot fog jelenteni az Európa-kupa – ezt a 14 csapatot valamilyen szisztéma szerint szétbontják, valószínűleg két- vagy négycsoportos rendszerre. Minitorna keretein belül kialakul majd a nyolcas mezőny, és jöhet a kieséses rendszer.

Egerben a kiírás értelmében október 4. és 6. között bonyolítják le a BL-selejtezőkört. Egyelőre nem ismert a mérkőzések sorrendje és a teljes lebonyolítási rend, de azt tudjuk, hogy négy mérkőzést kell játszanunk – lehet, hogy lesz olyan nap, hogy kettőt.

Európa, jövünk! A nemzetközi kupaszereplésről és annak az egyesületre gyakorolt hatásáról beszélgettünk vezetőedzőnkkel, Lukács Dénessel.

Minden szempontból előrelépést jelenthet a nemzetközi kupaszereplés, és említetted, hogy mekkora dolgot jelent a klub életében. Hosszabb távon mit profitálhatunk ebből a mostani helyzetből?

Ne felejtsük, hogy öt éve vagyunk az első osztályban, ezalatt az öt év alatt van Magyar Kupa-bronzérmünk és az ötödik év végére elértünk Európába. Globálisan is nagyon kevés olyan szakosztály létezik, amely ilyen rövid idő alatt ekkora köröket fut. Van mire büszkének lennünk, és van mivel számolnunk a jövőre nézve. Megtartó erőt is jelenthet a mostani szereplés, de vonzóbbá is teheti a klubot a játékosok számára egy-egy átigazolási időszak során. Volt, aki az utóbbi években azért távozott, mert egyetemi tanulmányait külföldön folytatta, voltak, akik a pályafutásuk végén jártak, de voltak olyanok is, akik profi karrierbe kezdtek szintén külföldön, míg azok a játékosok, akikben esetleg gondolkodtunk, a nemzetközi indulást kérték úgymond számon rajtunk. Viszont a legfontosabb hozadéka ennek a történetnek véleményem szerint az, hogy akiket felnevelünk tehetségeket, azok a későbbiekben itt maradjanak, és a nemzetközi szereplés ebben nagyot segíthet.

További bejegyzések